• Guzikowiec zachodni doniczka 2L

Pojemność doniczki [L]
2
Wysokość rośliny [cm] 15-35
28.99
szt. Do przechowalni
Program lojalnościowy dostępny jest tylko dla zalogowanych klientów.
Opinie
Wysyłka w ciągu 7 dni
Cena przesyłki 11
Orlen paczka 11
Paczkomaty InPost 12
DHL Kurier 16
Dostępność Duża dostępność
Guzikowiec zachodni łac. Cephalanthus occidentalis jest krzewem dorastającym do 1,5m wysokości i 1-1,5m szerokości. Ma luźny, trochę nieregularny, kulisty pokrój. Pędy są cienkie i czerwonawe. Liście  jajowate lub eliptyczne o długości od 6 do 15 cm, błyszczące. Jesienią liście przyjmują żółtawy kolor, opadają przed zimą. Guzikowiec zachodni liście wypuszcza dosyć późno, bo dopiero na początku maja. Jednak dzięki temu, krzew jest odporny na wiosenne przymrozki. Roślina ta kwitnie od końca lipca nawet do początku września. Tworzy kuliste, kremowe  kwiatostany średnicy 2-4 cm złożone ze zrosłopłatkowych kwiatów z długimi słupkami i krótkimi pręcikami. Krzew jest ozdobny także po kwitnieniu. Brązowoczerwone owocostany mają kształt guzików. Utrzymują się na roślinie przez kilka tygodni, po czym samoistnie odpadają. Kwiatostany są nie tylko bardzo atrakcyjnie, ale też i miododajne, dlatego latem wabią roje motyli oraz innych owadów zapylających. Pod tym względem może śmiało konkurować z budleją Dawida. Guzikowiec ładnie prezentuje się sadzony pojedynczo, jako soliter, jednak okazale wygląda kilka sadzonek posadzonych obok siebie. Niektórzy stosują go jako niewysokie żywopłoty. Nadaje się również do uprawy w pojemniku, na tarasie lub balkonie.

Zdjęcie nr 2 przedstawia obecny wygląd roślin. Są to żywe rośliny i nie da się ich wszystkich przedstawić na jednym zdjęciu, więc otrzymana roślina może nieznacznie się różnić wysokością lub pokrojem od tej przedstawionej na zdjęciu. 

Guzikowiec zaleca się sadzić w miejscach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Znosi częściowe zacienienie. Wymaga gleb podmokłych lub wilgotnych, gliniasto - piaszczystych, lubi tereny bagienne, ale dobrze radzi sobie także w zwykłej glebie ogrodowej - byle by nie była zbyt sucha. Można go sadzić przy oczkach wodnych- nawet okresowe zalanie nie będzie dla niego groźne.

Krzew uchodzi za mrozoodporny, wytrzymuje także wiosenne przymrozki. Jednakże młode egzemplarze (w pierwszym i drugim roku uprawy) warto na wszelki wypadek okrywać materiałem przepuszczającym powietrze, np. włókniną lub chochołami ze słomy.

Guzikowiec kwitnie na pędach tegorocznych. Wczesną wiosną zaleca się go przycinać skracając pędy oraz usuwając pędy uszkodzone i chore. Cięcie jest konieczne dla obfitego kwitnienia, ale także dla utrzymania atrakcyjnego pokroju. Przy zbyt dużym zagęszczeniu krzewu można usunąć stare drewno. Guzikowiec nadaje się tez do prowadzenia w formie piennej. U młodej rośliny wybiera się w tym celu prosty i mocny pęd, który będzie pełnił rolę pnia.

Krzewy rosnące w ogrodzie najlepiej jest zaopatrywać w pokarm dawkami kompostu, raz lub dwa razy na rok, przykładowo w marcu i czerwcu. Rośliny doniczkowe w okresie wegetacyjnym trzeba podlewaćpłynnym nawozem co dwa tygodnie. Możliwe jest też jednorazowe podanie nawozu o przedłużonym działaniu. Najlepiej sprawdzi się nawóz wieloskładnikowy, z przeznaczeniem do roślin kwitnących. Jesienią zalecany jest zaś nawóz bez dodatku fosforu.

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.