-
Wisteria floribunda GLICYNIA Japońska Efektowne PnączeDoniczka 0,5L
Opinie | |
Wysyłka w ciągu | 7 dni |
Cena przesyłki | 11 |
Dostępność | Duża dostępność 270 szt. |
Glicynia japońska łac. Wisteria Floribunda jest to wieloletnim, silnym pnączem, które rocznie przyrasta o 1-3 metry, w przypadku dorosłych roślin. Rośliny młode rosną wolniej. Pnącze wspina się za pomocą wijących pędów, które po pewnym czasie drewnieją tworząc mocne pnie. Osiąga 6-10 m wysokości/długości. Liście złożone z kilkunastu listków. W młodości są brązowozielone, potem zielone a jesienią częściowo przebarwiają się na żółto. Kwitnie jeszcze przed pojawieniem się liści, od maja do czerwca (pierwsze kwitnienie najczęściej w 3 roku po posadzeniu) i jest wtedy najbardziej efektowną rośliną w ogrodzie – wytwarza wtedy długie (nawet 40-50 cm długości) kwiatostany o pachnących kwiatach w odcieniach różu i fioletu. Kwiatostany zbudowane z licznych, motylkowatych kwiatów. W sprzyjających warunkach na roślinie pojawiają się ozdobne owoce w postaci grubych, zwisających strąków, w których znajdują się nasiona. Roślinę wykorzystuje się jako dekorację solidnych konstrukcji – altan, pergoli, ścian, ogrodzeń. Można też prowadzić ją w formie drzewka. Młode rośliny poleca się okrywać na zimę, do czasu uzyskania pełnej mrozoodporności.
Zdjęcie nr 2 przedstawia obecny, poglądowy wygląd roślin.
✅ miejsce nasłonecznione i osłonięte od wiatrów
✅ podłoże umiarkowanie żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego
✅ podlewać w trakcie suszy
✅ młode sadzonki okrywać
❌ przy niewystarczającej ilości światła roślina słabo kwitnie
Należy ją systematycznie przycinać. Roślinę przycina się dwa razy w roku. Pierwsze cięcie wykonuje się w marcu lub kwietniu. Należy wtedy usunąć chore i przemarznięte pędy. Kolejne cięcie w sezonie wykonuje się w lipcu, skracając pędy o połowę
W okresie kwitnienie warto stosować wieloskładnikowe nawozy mineralne, które mają ograniczoną ilość związków azotowych. Na wiosnę warto zastosować dobrze rozłożony obornik.